Odmiany pigmentów do malowania

Odtwarzaniem ikon zajmują się zarówno artyści jak i rekonstruktorzy historyczni. Do ich tworzenia używane są najróżniejsze farby i pigmenty, w zależności od tego czy pierwowzór odtwarzany jest całkowicie historycznymi metodami, czy też tworzony jest za pomocą współczesnych technik i narzędzi.
Suche pigmenty do malowania ikon
Do odtwarzania ikon używane są dwa rodzaje pigmentów, a mianowicie pigmenty naturalne i syntetyczne. Naturalne pigmenty do ikon uzyskiwane są z minerałów, i produkowane są całkowicie tradycyjnymi, historycznymi metodami. Mają one najbardziej intensywne barwy i najszersze zastosowanie. Te pigmenty mogą być nakładane na dowolną powierzchnię całkowicie na sucho, lub też służyć jako baza do farby. Zazwyczaj rozrabiane są w farbach olejnych i temperowych na bazie jajecznej, ale równie dobrze rozpuszczają się w samej wodzie. Syntetyczne pigmenty, jak nazwa może sugerować, produkowane są współczesnymi metodami i zwykle stosowane są do produkcji farb i lakierów do drewna. Mogą one być równie skuteczne nakładane na drewno, gips czy kamień jak naturalne odmiany, aczkolwiek z racji ich składu nie mogą być częścią farby temperowej, a do rozrobienia ich w oleju wymagane są dodatkowe preparaty wiążące. Ich zaletą jest przede wszystkim niestandardowa paleta kolorów, nie występujących naturalnie lub też bardzo trudnych do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych metod produkcji.
Syntetyczne pigmenty są również mniej trwałe niż naturalne, i wymagają dobrego przygotowania powierzchni, choć ich cena jest kilkukrotnie mniejsza od kosztów naturalnych pigmentów. Są one więc podstawowym narzędziem pracy dla artystów nie posiadających budżetu wystarczającego do zakupu pigmentu naturalnego, którzy rzadko tworzą idealne rekonstrukcje ikon.