Co warto wiedzieć o taśmie kalenicowej?

Najlepsze koparki

Co warto wiedzieć o taśmie kalenicowej?

Dach powinien spełniać swoje główne zadanie, a więc chronić domowników przed wiatrem i zimnem. Przemakający dach prowadzi do większych szkód, a to jedynie generuje dodatkowe koszty. Warto więc zadbać o całą konstrukcję, używając do tego specjalnych taśm, które pozwolą utrzymać wysoką jakość dachu. 

Czemu taśma kalenicowa jest ważna? 

trwała taśma kalenicowa aluminiowaDach jest bardzo ważnym elementem każdego domu. To dzięki niemu do środka nie przedostaje się np. woda, gdy pada deszcz, ale pozwala też zatrzymać śnieg i inne czynniki, które mogłyby sprawić, że domownicy nie czuliby się w domu bezpiecznie. Warto także zaznaczyć, że dach pozwala na odpowiednią wentylację – cyrkulacja powietrza jest w końcu ważna, ponieważ pozwala usuwać efekty parowania, a co za tym idzie, dom jest chroniony przed np. wilgocią i grzybem. Dodatkowo do odpowiedniej wentylacji można zaliczyć okap, który pozwala na to, żeby powietrze przedostało się na zewnątrz. W tym przypadku powietrze uchodzi otworami w kalenicy albo na grzbietach. Te miejsca są zabezpieczane przez tzw. gąsiory, a krawędzie tych gąsiorów są zabezpieczane przez specjalne taśmy. Należy zaznaczyć, że trwała taśma kalenicowa aluminiowa chroni przed przedostawaniem się wody deszczowej czy też śniegu. Dodatkowo nie zmienia przy tym działania wentylacji, bo w tym przypadku taśma nie toruje przepływu powietrza na zewnątrz. Taśma ta więc ma właściwości paroprzepuszczalne, ale również wykazuje się niezwykłą odpornością na wodę. Ten rodzaj taśm zazwyczaj jest dostępny w rolkach, ale można dobrać taśmę pod daną szerokość, bo może być ona różna. Takie rozróżnienie pozwala na to, żeby dobrze pokryć dach. Zazwyczaj jednak szerokość taśmy to od 15 do 39 cm. Nie należy obawiać się tego, że taśma będzie źle wyglądać po montażu, ponieważ łatwo jest ją pomalować na odpowiedni kolor, który będzie pasował kolorystyką do całego poszycia. Zazwyczaj na rynku taśmy kalenicowe przybierają kolor naturalnej cegły lub czerni. Dobry wybór taśmy o wysokiej jakości niweluje także wystąpienie pęknięć czy innych uszkodzeń. 

Warto zainwestować w dobrą taśmę kalenicową, ponieważ wtedy można mieć pewność, że dach odznacza się nie tylko hydroizolacją, ale również dobrą przepuszczalnością powietrza, a więc wentylacją, która jest bardzo kluczowa, jeśli chodzi o kondycję techniczną całego domu.